Can Ortak Sağlık Güvenlik Biriminde işitme engelli çalışanlara temel iş güvenliği eğitimi verildi. Eğitime 12 işitme engelli katıldı. Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirilen eğitim, İş Güvenliği Uzmanı Zühtü Güven ve İşaret dili Eğitmeni ve Tercümanı Nazife Kılıçaslanoğlu tarafından Can OSGB eğitim salonunda gerçekleştirildi.

 

engelli-egitimi engelli-egitimi-1 engelli-egitimi-2 engelli-egitimi-3

Can OSGB Mesul Müdürü E. Emre Özdemir şunları söyledi :

‘’Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 24 Mart 2004 Tarihli Resmi Gazete25412 sayı ile yayınlanan Özürlü istihdamı yönetmeliği gereği, işyerleri çalıştırdıkları işçi sayısı göre % 2 oranında özürlü çalıştırmak zorundadır.Ayrıca  işveren 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu yükümlülüğü gereği her çalışana iş güvenliği eğitimi de verdirmek zorundadır. Bu hüküm gereği de işyerlerinde yapılan eğitim programlarına göre, iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleri tarafından çalışanlara iş güvenliği eğitimleri verilmektedir. Verilen eğitimler her ne kadar mevzuata uygun olsa bile işyerlerindeki işitme engelli çalışanlar bu eğitimden en az istifade eden grup olmaktadır. Eğitim ne kadar etkili olursa olsun işitme engelli çalışanların bu eğitimden bir şey anlamaları oldukça zordur. Ne yazık ki mevzuatımızda da işitme engelli çalışanların iş güvenliği eğitimi ile ilgili bir açıklama bulunmamaktadır.

Can OSGB olarak ,bu sıkıntıyı gidermek için İşitme engellilere yönelik iş güvenliği eğitimi yapmaya karar verdik. Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile yapılan görüşmeler sonucu sağolsunlar bize İşaret dili Eğitmeni ve Tercümanı Nazife Kılıçaslanoğlu hocamızla çalışma fırsatı verdiler. Firmalarımızda işitme engelli olan tüm çalışanlar tespit edildi ve firmalarımıza konu anlatıldı . Firmalarımızın da desteğiyle  işitme engelli çalışanlarımız Can OSGB eğitim salonunda  eğitime çağrıldılar. Eğitimden çok memnun kalan işitme engelli çalışanlarımız, kendilerine verilen değeri hissettiklerini, işyerlerinde diğer çalışanlarla girdikleri  eğitimlerinden hiç bir şey anlayamadıklarını, bu eğitimin kendileri için çok faydalı olduğunu ifade ettiler.’’

Can OSGB şirket sorumlusu Dr.Metin Aybar,  yapılan çalışmayla ilgili olarak ; ‘’Bu eksikliği gören uzmanlarımıza teşekkür ediyorum. Hakikaten iş kazalarına en yatkın grup özürlü çalışanlarımız.  İşitme engeli olup da verilen eğitimi  anlayamamak ne kadar zor bir durum. İnşallah yapılan bu çalışmalar amacına ulaşmıştır. Tabi eğitimde süreklilik önemli bütün konuları bir oturumda bitirmek mümkün değil. Çünkü özel bir grup, ders anlatırken konular çok yavaş ilerliyor. Yani işverenlerimizin ve Milli Eğitim Müdürlüğümüzün desteğiyle bu programlar devam etmelidir düşüncesindeyim.’’ Dedi.

Randevu İçin Arayınız       0258 241 00 55